Jakość powietrza w miejscu pracy Wyniki przeprowadzonych badań pokazują, że przeciętny mieszkaniec krajów rozwiniętych aż 90% swojego czasu spędza w pomieszczeniach zamkniętych. Z tego względu niezwykle ważne jest zapewnienie pracownikom odpowiedniej jakości powietrza w miejscu ich pracy. Okazuje się, że zanieczyszczenia występujące w środowisku wewnętrznym mogą mieć dużo większy wpływ na stan zdrowia, niż te …
Praca w biurze – jak zadbać o odpowiednie warunki? Zarówno wentylacja, jak i klimatyzacja pozwalają utrzymać odpowiednią jakość powietrza w pomieszczeniach. Biura oraz inne przestrzenie, w których wykonuje się pracę, muszą posiadać optymalne warunki. Na poczucie komfortu pracowników istotny wpływ ma temperatura pomieszczenia oraz wilgotność powietrza w jego wnętrzu. Do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie bezpieczeństwa …
Pompy Ciepła w pigułce Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które paradoksalnie nie wytwarza ciepła. Służy ona jedynie do pobierania ciepła z otoczenia – wody, ziemi lub powietrza i przekształca je w postać, która może być wykorzystana w budynku. Właśnie z tego względu pompy nie można traktować jako prostego odpowiednika kotła. Co więcej, aby pompa działała, …
Wszystko, co musisz wiedzieć o klimatyzacji Klimatyzacja cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza w okresie letnim. Jednak oprócz chłodzenia powietrza, potrafi je również ocieplać, a także jonizować. Te i inne ciekawostki związane z klimatyzacją dostępne są w poniższym artykule. Czym jest klimatyzacja? Klimatyzacja to proces, w którym powietrze zostaje poddane ciągłej obróbce. Ma on na celu …
Czy filtry nowej generacji są w stanie ochronić nas przed kolejną falą koronawirusa? Nasze społeczeństwo jest coraz bardziej zmęczone pandemią koronawirusa, jednakże oczywiście jak na złość, została ogłoszona kolejna, trzecia już fala. Czy filtry nowej generacji są w stanie nas uchronić przed kolejną falą Covid-19? O tym dowiesz się już za chwilę! Za mało danych …
Dlaczego warto instalować czujniki niebezpiecznych gazów? Technologia wykrywania niebezpiecznych gazów bardzo się zmieniła na przestrzeni wieków. Początkowo ludzie wykorzystywali do tego celu zwierzęta. W kopalniach, które były zagrożone wybuchem metanu bądź innego niebezpiecznego gazu, pracowały …. kanarki. Od tego czasu sporo się zmieniło, jednak czy takie urządzenie jest nam potrzebne w codziennym życiu? Większe bezpieczeństwo …
Obalamy mity związane z użytkowaniem klimatyzacji Nie da się ukryć, że tematyka klimatyzacji jest coraz bardziej powszechna. Coraz więcej osób decyduje się na polepszenie swojego komfortu, decydując się na montaż urządzeń klimatyzacyjnych. Z tego powodu obalimy pewne mity związane z ww tematyką oraz prezentujemy realne fakty i korzyści dotyczące użytkowania powyższego systemu. MIT 1 – …
Dlaczego zima jest dobrym okresem na wymianę filtrów? Wymiana filtrów to czynność, która jest konieczna jeśli chcemy oddychać czystym powietrzem. Dlaczego to właśnie zima jest dobrym okresem na to, aby szczególnie zadbać o wymiany filtrów ? O tym dowiesz się już za chwilę!Jak więc najlepiej jest walczyć ze smogiem, jak zadbać o komfort powietrza którym …
Filtry powietrza w walce ze smogiem Odpowiednia filtracja jest wyjątkowo ważna w sezonie grzewczym . Teoretycznie wchodzimy już w ramy normy emisji spalin, a w większości mocniej zindustrializowanych rejonach Polski smog boleśnie odbija się na naszym życiu codziennym. Jak więc najlepiej jest walczyć ze smogiem, jak zadbać o komfort powietrza którym oddychamy? Jak smog wpływa na …
Dlaczego wentylacja w nowym budynku jest tak bardzo ważna? Dzisiaj omawiamy bardzo ważny temat dotyczący wentylowania pomieszczeń, w których przebywamy na co dzień. Nie ważne czy jesteśmy właścicielami nowopowstałego domu, czy dyrektorem olbrzymiej hali produkcyjnej, tak naprawdę ,  odpowiednia wentylacja zawsze powinna być Twoim priorytetem. W poniższym artykule opisujemy dlaczego montaż wentylacji jest tak bardzo …
Filtry elektrostatyczne. Co powinniśmy o nich wiedzieć? Chcielibyśmy przybliżyć Państwu temat dotyczący filtrów elektrostatycznych. Zależy nam, aby w pigułce podzielić się z Państwem wiedzą na ich temat, ale także chcemy wspomnieć na temat zagrożenia jakie niesie za sobą elektrostatyka w środowisku, w którym żyjemy. Czym są filtry elektrostatyczne i jak działają? Filtry elektrostatyczne poprawiają jakość powietrza poprzez usunięcie zanieczyszczeń  np. dymu, kurzu, pyłu, a …
Jak dbać o wentylację podczas epidemii ? Drodzy Klienci .   Najbardziej optymalną rozwiązaniem ograniczenia możliwości zakażenia  COVID-19 , jest zadbanie o nawiew świeżego powietrza do naszych nieruchomości.. Ważne jest , aby w miarę możliwości , powietrze wywiewane było usuwane na zewnątrz budynku , a do pomieszczeń nawiewane było odpowiednio uzdatnione powietrze świeże. Zalecamy , …
Drodzy Klienci .Okres pandemii to niepewne czasy.Wiele dziedzin życia działa z narzuconymi ograniczeniami . Mało też jest sprawdzonych i  pewnych informacji o samym wirusie.Często informacje przekazywane są od jednej osoby do drugiej , bez należytej weryfikacji.  Jednym z tematów , co do którego mogą pojawiać się wątpliwości ,  jest działanie wentylacji w okresie pandemii.Jako eksperci …
Energooszczędność filtrów powietrza- prawda czy fałsz? Drogi Kliencie !  Panująca na niemalże całym świecie epidemia skłania nas do refleksji m.in. na temat jakości powietrza, którym oddychamy. Dobro nasze i naszych bliskich motywuje nas do tego, by w życiu codziennym i zawodowym stosować rozwiązania ,  mające pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Optymalnie dobrane filtry powietrza to jedno z tych rozwiązań, …
Budowa filtra HEPA – jakie są warianty i zastosowania Filtry HEPA są zbudowane z 6 głównych komponentów i mogą różnić się w zależności od zastosowania. Poniżej przedstawimy kilka możliwości: – Włókno filtracyjne: plisowany papier szklany – minipleat; – Ramka: aluminiowa, stal ocynkowana MDF, stal nierdzewna; – Klej: poliuretanowy, sylikonowy, ceramiczny; – Separatory: hotmelt lub aluminium …
Przepływ turbuletny vs laminarny w filtrach HEPA W przypadku doboru odpowiedniego filtra HEPA do Państwa aplikacji istotnym elementem jest to, aby określić sposób przepływu powietrza – turbulentny lub laminarny. Laminarny przepływ powietrza to taki w którym strumień powietrza przepływa w równoległych strumieniach bez zakłóceń. Natomiast w przypadku przepływu turbulentnego powietrze może być rozproszone. Dlaczego ma …
Podział wysokoskutecznych filtrów pod względem skuteczności Normy wg których testowane są filtry HEPA to PN-EN1822:2012 oraz ISO 14644-3 – PN-EN1822:2012 – dotyczy metod badania parametrów, testowania i klasyfikacji filtrów EPA, HEPA i ULPA u producentów tych filtrów. – ISO 14644-3 – dotyczy metody badań związanych z czynnościami prowadzonymi w pomieszczeniach czystych i strefach czystych w …
Syndrom chorych budynków – czym jest i jak temu zapobiegać stosując odpowiednio dobrany system filtracji? Czy słyszałeś kiedykolwiek pojęcie Syndrom Chorych Budynków (SBS, z ang. sick building syndrome)? SBS jest zespołem dolegliwości zdrowotnych związanym z przebywaniem w pomieszczeniu/ budynku. Bezpośrednią przyczyną tego syndromu są nieprawidłowości związane z klimatem wewnętrznym. Istnieje ponad 50 objawów zgłaszanych przez …
Czy z uwagi na COVID-19 powinienem zwiększyć częstotliwość wymiany filtrów powietrza? Zalecamy wymianę filtrów zgodnie z obowiązującym harmonogramem w Państwa placówce. Istnieje możliwość zwiększenia ochrony przed wirusem poprzez zastosowanie kilkustopniowego procesu filtracji z użyciem filtrów dokładnych ePM2,5, ePM1 lub typu HEPA. Instalacje HVAC mają od jednego do kilku stopni filtracji w zależności od docelowego przeznaczenia …
ISO 16890-1:2016 to międzynarodowa norma, która dotyczy testowania i klasyfikacji filtrów powietrza. Zastąpiła ona normę EN779:2012, która opierała się na pomiarach skuteczności filtracji cząsteczek o wielkości 0,4μm. Nowa norma uwzględnia skuteczność filtracji w odniesieniu do zakresu cząstek stałych (PM) o wielkości od 0,3μm do 10μm. Klasyfikacja według powyższej normy została ustalona u oparciu o rozmiar …
Czy zamiana filtrów kieszeniowych na filtry HEPA poprawi jakość powietrza i ochroni nas przed wirusami? Filtry kieszeniowe dzielimy na wstępne G4 (ISO Coarse) i dokładne M5 (ePM10); F7 (ePM2.5) oraz F9 (ePM1). Rolą filtrów wstępnych jest usuwanie większych zanieczyszczeń widocznych gołym okiem natomiast filtry dokładne są odpowiedzialne za ochronę naszego zdrowia przed zanieczyszczeniami, które mogłyby …
Czy zmiana klasy filtracji z G4 (ISO Coarse) na F7 (ePM2.5) spowoduje lepszą ochronę przed zanieczyszczeniami? Czy zmiana klasy filtracji z G4 (ISO Coarse) na F7 (ePM2.5) spowoduje lepszą ochronę przed zanieczyszczeniami?Zacznijmy od wyjaśnienia czym są filtry w klasie G4 (ISO Coarse) i F7 (ePM2.5) oraz jakie są ich podstawowe zadania?Filtr G4 (ISO Coarse) jest …
Wracamy do biur! W jaki sposób zarządcy budynku powinni zadbać o prawidłowy system filtracji powietrza? Wszyscy staramy się powrócić do naszego „starego” życia sprzed epidemii. Pomimo tego, że aktualny stan w naszym kraju nadal trwa i zostały wdrożone specjalne procedury sanitarne, to staramy się wznowić naszą pracę w budynkach użyteczności publicznej m.in. biurowcach. Niektóre budynki …