Praca w biurze - jak zadbać o odpowiednie warunki?

Zarówno wentylacja, jak i klimatyzacja pozwalają utrzymać odpowiednią jakość powietrza w pomieszczeniach. Biura oraz inne przestrzenie, w których wykonuje się pracę, muszą posiadać optymalne warunki. Na poczucie komfortu pracowników istotny wpływ ma temperatura pomieszczenia oraz wilgotność powietrza w jego wnętrzu. Do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy. W pomieszczeniach, w których świadczy się pracę, należy zagwarantować taką wymianę powietrza, która pozwoli na swobodne funkcjonowanie wewnątrz.

Wentylacja w miejscu pracy

Wentylowanie pomieszczeń nie kojarzy się obecnie wyłącznie z wygodą. Wraz z postępującymi zmianami klimatycznymi i zanieczyszczeniem powietrza, staje się koniecznością. Powietrze w pomieszczeniach biurowych też ulega zanieczyszczeniu, a to oddziałuje na bezpieczeństwo oraz jakość pracy. Pomieszczenia biurowe powinny być stale chronione przed niekontrolowanym przepływem ciepła przez promieniowanie, konwekcję czy przewodzenie. Co istotne, pomieszczenia, w których świadczy się pracę, powinny być tak wentylowane, aby nie przekraczać w nich dopuszczonych maksymalnych poziomów substancji szkodliwych.

Jak dbać o klimatyzację?

Wentylacja w pomieszczeniu biurowym powinna gwarantować wymianę co najmniej połowy powietrza w ciągu godziny. Zapewnienie odpowiedniej temperatury w miejscu pracy należy do obowiązków pracodawcy. Jeśli zdecyduje się już na montaż klimatyzacji, musi o nią regularnie dbać, zapewniając jej serwis. Nieczyszczone klimatyzatory to wylęgarnia bakterii, grzybów i wirusów. Kompleksowa konserwacja urządzeń jest zalecana przez producentów co najmniej dwa razy do roku. Obowiązkowe jest także odgrzybianie instalacji oraz samodzielne czyszczenie filtrów raz w miesiącu.

Wpływ klimatyzacji na wilgotność powietrza w pomieszczeniu biurowym

Klimatyzacja w biurze ma swoje wady i zalety. Z jednej strony utrzymuje stałą temperaturę powietrza, ale zarówno jego podgrzewanie, jak i chłodzenie obniża wilgotność. Zbyt niska wilgotność powietrza w pomieszczeniu ma wpływ na mikroklimat panujący wewnątrz, a w rezultacie – oddziałuje na samopoczucie człowieka (wysusza skórę i potęguje pragnienie). Dobrym rozwiązaniem jest przeprowadzanie okresowej kontroli wilgotności powietrza w pomieszczeniach biurowych z klimatyzacją i jego dodatkowe nawilżanie.

Klimatyzatory sufitowe w biurach

Klimatyzatory sufitowe, inaczej kasetonowe, to praktyczne i estetyczne urządzenia. Ich główną zaletą jest to, że nie zajmują dużej powierzchni, a zapewniają przy tym optymalny przepływ powietrza. Montowane są w przestrzeni sufitowej, częściej w biurach i obiektach użyteczności publicznej (wymagana wysokość pomieszczenia). Klimatyzatory sufitowe gwarantują wielostronny nadmuch powietrza. Wykazują pełną funkcjonalność, w tym chłodzenie, grzanie, wentylowanie, filtrację oraz osuszanie powietrza. Należy jednak pamiętać, że kaseton sufitowy wymaga odpowiedniej zabudowy, w tym podwieszanego sufitu.

Optymalizacja chłodzenia powietrza w pomieszczeniach typu serwerownie

Rozbudowa zaplecza informatycznego firm determinuje powstawanie serwerowni, gdzie wymagana jest stała temperatura i wilgotność powietrza. Klimatyzacja w tych pomieszczeniach musi być dobrze przemyślana, ponieważ serwery wytwarzają dużą ilość ciepła. Przegrzanie serwerów utrudnia ich działanie, a firmom pracę. Klimatyzacja w serwerowniach musi opierać się na niezawodności sprzętu. Często montowane są w nich dwa urządzenia o tej samej mocy, aby w razie awarii jednego drugie mogło go zastąpić. W serwerowniach powinny być także umiejscowione akumulatory zapasowe na wypadek przerw w dostawach prądu.

Podsumowanie

Klimatyzacja w pomieszczeniach biurowych stała się niejako standardem. Nowoczesne rozwiązania w tych urządzeniach sprawiają, że działają one cicho, a ponadto są praktycznie niewidoczne. Wypełnianie obowiązków służbowych przy optymalnej temperaturze i wilgotności powietrza staje się łatwiejsze. Tym bardziej, że zgodnie z przepisami, pracodawca w trakcie upałów jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków pracy.

Jeżeli zastanawiasz się jak odpowiednio przygotować warunki pracy w swoim biurze, skontaktuj się z naszymi ekspertami, którzy pomogą dobrać odpowiedni system wentylacji, zapewniający komfort pracy na długie lata.