Dlaczego zima jest dobrym okresem na wymianę filtrów?

Wymiana filtrów to czynność, która jest konieczna jeśli chcemy oddychać czystym powietrzem. Dlaczego to właśnie zima jest dobrym okresem na to, aby szczególnie zadbać o wymiany filtrów ? O tym dowiesz się już za chwilę!Jak więc najlepiej jest walczyć ze smogiem, jak zadbać o komfort powietrza którym oddychamy?

Zimą powietrze ma inny skład

Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że zimowe powietrze w Polsce jest o wiele bardziej zanieczyszczone niż na przykład w okresie letnim. To właśnie w zimę, oddychanie staje się trudniejsze lub mniej przyjemne, z racji tego, że smog, spaliny samochodowe czy dym papierosowy staje się jeszcze bardziej nieznośny. Nic więc dziwnego, że filtry zainstalowane w obiektach pracują o wiele ciężej. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę to, że przecież powietrze w zimie jest wilgotniejsze, co może wręcz zatykać filtr, degradując jego możliwości filtrujące.

Brudne filtry same stają się zagrożeniem

Wiadomo, że głównym zadaniem filtrów jest usunięcie zanieczyszczeń z powietrza. Jednakże w okresie zimowym może dochodzić do ograniczenia bądź zatrzymania przepływu powietrza ze względu na zapchanie lub degradację materiału filtracyjnego. W końcu smog czy wilgotne powietrze nie jest niczym dobrym dla tkaniny filtracyjnej. Zapchany filtr staje się wtedy siedliskiem bakterii oraz brudu, który z czasem może przenikać do naszego pomieszczenia doprowadzając do choroby bądź powodując uszkodzenia urządzeń wentylacyjnych.
IMG_3132

Zalety wymiany filtra w okresie zimowym

– Pewność, że wymieniony filtr pracuje ze 100% skutecznością

– Lepsza ochrona naszego zdrowia/sprzętu

– Koszt wymiany filtra jest o wiele niższy niż remont np. rekuperatora

Czy nie lepiej poczekać z tym do wiosny?

Nie. Ponieważ jeśli nie zleciłeś wymiany swoich filtrów w ostatnim czasie istnieje duża szansa na to, że wymagają one wymiany już teraz.

Średnio filtry powietrza powinno się wymieniać co 3 miesiące. Warto jednak zaznaczyć, że chodzi tu o użytkowanie sprzętu w warunkach optymalnych – a zima jest okresem, kiedy to słowo przestaje funkcjonować. Z tego powodu nie warto jest ignorować wymiany filtrów, ponieważ realnie przydatność naszych filtrów spada wtedy o około 20-30%. Wiadomo, że jest to wydatek, który nikt nie ma ochoty ponosić, ale w większości przypadków zdecydowanie lepiej jest wydać te kilkanaście złotych, aniżeli kupować nowy silnik, lub też nowy rekuperator, prawda?

Wymiana filtrów przed zimą?

Teoretycznie jest to dobry pomysł, ale z drugiej strony warto zdać sobie sprawę z tego, że jesień nie jest akurat zbyt suchą porą roku w naszym kraju, nie mówiąc już o tym, że temperatura często waha się od 20 stopni, do nawet -10 C, co może doprowadzić do zapchania filtrów. Dlatego warto jest co jakiś czas sprawdzać stan ich zabrudzenia i w razie konieczności – po prostu je wymienić.

Czyszczenie filtrów – czy to załatwia sprawę?

Naturalnie, że NIE, ponieważ w większości przypadków tkanina, z jakiego jest zrobiony filtr jest przewidziana do jednorazowego użytku. Oczywiście, sam filtr będzie wyglądał na czystszy, ale z drugiej strony wewnątrz porów filtra nadal znajdują się mikrocząsteczki brudu. Pranie filtra może spowodować, że sam materiał straci swoje właściwości filtracyjne, ponieważ wysoka temperatura może uszkodzić filtr. Z tego powodu odradzamy samodzielne czyszczenia filtrów, z racji tego, że jest to tylko pogarszanie sytuacji . Zdecydowanie lepiej jest zadzwonić do nas i umówić się na wizytę naszych specjalistów, którzy ocenią sytuację, a w razie potrzeby wymienią filtry na nowe.

Każdy z naszych pracowników jest przeszkolony oraz posiada odpowiednie certyfikaty, dzięki czemu są oni w stanie odpowiedzieć na każde Twoje pytanie z zakresu zarówno filtracji, jak i wentylacji powietrza.

Zadzwoń i umów się na wizytę już teraz!