Przepływ turbuletny vs laminarny w filtrach HEPA

W przypadku doboru odpowiedniego filtra HEPA do Państwa aplikacji istotnym elementem jest to, aby określić sposób przepływu powietrza – turbulentny lub laminarny.

Laminarny przepływ powietrza to taki w którym strumień powietrza przepływa w równoległych strumieniach bez zakłóceń. Natomiast w przypadku przepływu turbulentnego powietrze może być rozproszone.

Dlaczego ma to tak ogromne znaczenie w służbie zdrowia, przy produkcji żywności czy mikroelementów?

Jako przykład posłuży nam sala operacyjna. Wyobraźmy sobie, że na środku stoi łóżko na którym leży pacjent i w tym momencie jest przeprowadzany zabieg chirurgiczny. Nad łóżkiem, w suficie umieszczony jest filtr typu HEPA przez który przepływa powietrze. W takim otoczeniu ważne jest, aby strumień powietrza był nieprzerwalny = laminarny co ochroni pacjenta przed bakteriami lub zarazkami, które mogłyby dostać się do wnętrza jego ciała podczas operacji. Jako ciekawostkę dodamy, że właśnie to jest jednym z powodów przez które chirurdzy uskarżają się na ból w odcinku szyjnym ponieważ cały czas podczas zabiegu jest na nich skierowany laminarny strumień powietrza. Z kolei innym przykładem jest produkcja spożywcza np. mięsa lub produkcja farmaceutyków gdzie wymagany jest wysoki poziom sterylności i jest to dodatkowo wspomagane przez laminarny przepływ powietrza w pomieszczeniach w taki sposób, aby ewentualne zanieczyszczenia znajdujące na podłodze nie trafiały do procesu produkcyjnego.

Czy w takiej sytuacji zawsze wymagany jest filtr o przepływie laminarnym?

Otóż nie, różnica polega na tym, że filtr typu HEPA o przepływie laminarnym może być zarówno zastosowany jak w środowisku w którym wymagany jest przepływ laminarny lub turbulentny natomiast filtr HEPA o przepływie turbulentnym nie może być zastosowany w aplikacji gdzie wymagany jest przepływ laminarny, ponieważ takiego przepływu nie będziemy mogli osiągnąć.

Z tego powodu nasi specjaliści zwracają szczególną uwagę na sposób montażu i środowiska, w którym zostanie użyty filtr HEPA. A jeżeli nadal mają Państwo wątpliwości to w każdej chwili można zadać nam pytanie.