Czy słyszałeś kiedykolwiek pojęcie Syndrom Chorych Budynków (SBS, z ang. sick building syndrome)?
SBS jest zespołem dolegliwości zdrowotnych związanym z przebywaniem w pomieszczeniu/ budynku. Bezpośrednią przyczyną tego syndromu są nieprawidłowości związane z klimatem wewnętrznym.
Istnieje ponad 50 objawów zgłaszanych przez osoby cierpiące na SBS. Typowe objawy, jak zostały opisane przez Światową Organizację Zdrowia, to: zmiany osobowości, nerwowość, złość, pot, dekoncentracja; wysoka częstotliwość infekcji układu oddechowego i kaszlu; chrypka i duszność; objawy astmy u osób bez astmy; alergiczny nieżyt nosa; podrażnienie oczu, nosa i krtani; wrażliwość błony śluzowej i skóry; rumień, czerwone plamy; swędzenie i niewytłumaczalna nadwrażliwość.
Aktualnie większość naszej populacji spędza ponad 90% swojego czasu w budynkach, gdzie przez większość czasu jesteśmy narażeni na skutki działania system centralnego ogrzewania i chłodzenia, a także elemntów wyposażenia takich jak ekrany komputerowe, drukarki i kserokopiarki.
W takiej sytuacji osoby przebywające wewnątrz budynku nie tylko są narażone na zanieczyszczenia pochodzące z zewnątrz, ale również te, które są generowane podczas pracy biurowej. Usuwanie lub modyfikacja źródła zanieczyszczeń jest skutecznym podejściem do rozwiązania tego problemu, gdy źródła są znane i kontrola jest możliwa.
Przykłady prawidłowej kontroli klimatu wewnętrznego i eliminacji cząstek stałych z powietrza, którym oddychamy obejmują rutynową konserwację systemów HVAC. Mamy tu na myśli okresowe czyszczenie i wymianę filtrów oraz odpowiednie odprowadzanie emisji źródła zanieczyszczeń generowanych wewnątrz budynku.
Zwiększenie szybkości wentylacji i dystrybucji powietrza oraz odpowiednio dobrane filtry powietrza często mogą być opłacalnym sposobem zmniejszenia poziomu zanieczyszczeń w pomieszczeniach. Twoje systemy HVAC powinny zostać zaprojektowane przynajmniej tak, aby spełniały normy wentylacyjne lokalnych przepisów budowlanych; jednak wiele systemów nie jest obsługiwanych ani konserwowanych, aby zapewnić utrzymanie tych projektowanych poziomów wentylacji. W wielu budynkach można znacząco poprawić jakoś powietrza obsługując system HVAC przynajmniej zgodnie z jego standardem projektowym oraz wytycznymi normy ISO 16890.
Zachęcamy Państwa do sprawdzenia swoich systemów po okresie przestoju spowodowanym pandemią, ponieważ może mieć to znaczący wpływ na efektywność pracy osób przebywających w budynku.
Jako jedyny producent filtrów w Polsce posiadamy w swojej ofercie również projekt, wykonawstwo, serwis, dostawę i wymianę filtrów.
Zapraszamy do współpracy!