Dlaczego warto instalować czujniki niebezpiecznych gazów?

Technologia wykrywania niebezpiecznych gazów bardzo się zmieniła na przestrzeni wieków. Początkowo ludzie wykorzystywali do tego celu zwierzęta. W kopalniach, które były zagrożone wybuchem metanu bądź innego niebezpiecznego gazu, pracowały …. kanarki. Od tego czasu sporo się zmieniło, jednak czy takie urządzenie jest nam potrzebne w codziennym życiu?

Większe bezpieczeństwo

Jeśli Twój dom bądź budynek użytkowy posiada instalację gazową (przykładowo podłączoną do pieca) bądź też piec, który jest opalany zwykłym paliwem (od drewna do oleju opałowego włącznie) w pewnym momencie jego użytkowania mogą się zacząć wydzielać niebezpieczne dla Ciebie i dla Twoich współpracowników gazy. Przykładem może być tu okryty złą sławą tlenek węgla (CO) – czyli czad, który nie ma zapachu, jest bezbarwny, oraz nie ma smaku. Może on pojawić się w instalacji z powodu drobnych nieszczelności, i wypełnić dane pomieszczenie trującym związkiem węgla.

Człowiek, który jest wystawiony na działanie czadu przez krótki czas, może jeszcze zostać uratowany – pierwszymi objawami zatrucia są bóle głowy i wymioty. Po dłuższym wystawieniu na działanie CO możemy nawet stracić życie. Tylko zainstalowanie czujnika, który wykryje dany, szkodliwy gaz może uratować życie takiego człowieka, oraz w porę go ostrzec przed niebezpieczeństwem.

Naturalnie czad nie jest jedyną niebezpieczną substancją, którą lepiej jest w porę wykryć. Kolejnym przykładem może być tutaj popularne LPG – coraz więcej osób opala swoje domy ciekłym gazem ziemnym z powodu coraz bardziej restrykcyjnych standardów ekologicznych. Jednakże to również stwarza pewne zagrożenia. Najpopularniejsze zbiorniki instalowane w domostwach, bądź pod ziemią w okolicach domu mieszczą około 2700l gazu. Rozszczelniona instalacja może przyczyniać się do ulatniania gazu, który nie potrzebuje wiele, aby eksplodować. Zwykła, 60 litrowa butla jest w stanie wysadzić mieszkanie, więc wystarczy sobie wyobrazić, co może zrobić 45 razy większy zbiornik, kiedy eksploduje. Z tego powodu też zainstalowanie czujnika gazu może nie tylko uratować nam życie, ale również i nasz dom bądź budynek użytkowy.

Główne zalety posiadania czujników niebezpiecznych gazów:

– Większe bezpieczeństwo
– Niski koszt
– Długa żywotność

Jak działają czujniki gazów?

Działanie jest bardzo proste. Po zainstalowaniu, skalibrowaniu i włączeniu urządzenie non-stop monitoruje poziom stężenia gazów w danym pomieszczeniu. Kiedy poziom danego gazu zostanie przekroczony, uruchamia się alarm dźwiękowy i świetlny. Czujnik dokonuje detekcji danej substancji niebezpiecznej za pomocą ogniwa elektrochemicznego, które po wykryciu gazu utlenia się, przez co prąd może zamknąć obwód i następuje uruchomienie alarmu.

Gdzie warto jest zamontować taki czujnik?

Przede wszystkim w pomieszczeniach, w których znajdują się instalacje gazowe i urządzenia grzewcze. Dodatkowo warto zaznaczyć też to, że czujnik należy zamontować w miejscu, które ma stały dopływ powietrza, czyli nie może być montowany za meblami czy zasłonami. Miejsca, które nie posiadają okien (przykładowo łazienka) również powinny posiadać odpowiedni czujnik.

Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem czujnika?

Na rynku można znaleźć wiele modeli czujników, od najprostszych, po takie z wieloma funkcjami dodatkowymi. Jednakże pierwszą rzeczą, na którą zawsze powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie jest certyfikat potwierdzający spełnienie wymogów bezpieczeństwa, w oparciu o normy europejskie.

Drugą kwestią, która jest bardzo ważna przy zakupie takiego sprzętu jest jego zasilanie. Naturalnie większość osób decyduje się na zasilanie bateriami, ale ich rozładowanie może doprowadzić do katastrofalnych skutków. Od dłuższego czasu są również dostępne takie modele, które posiadają odpowiednie akumulatory, z przydatnością do nawet kilku lat. Ostatnią kategorią są oczywiście czujniki zasilane przez kabel.

Naturalnie to całkiem sporo informacji do przyjęcia, jednakże jeśli nie masz ochoty zawracać sobie głowy, a chcesz to zrobić dobrze i bezpiecznie, skontaktuj się z nami! Nasi eksperci kompleksowo doradzą ci przy wyborze odpowiedniego czujnika, na dodatek możesz zamówić u nas profesjonalny montaż wraz z okresowym serwisem czujników. Konsultanci w naszej firmie są zawsze do Twojej dyspozycji, dlatego też jeśli chcesz zaoszczędzić na swoim czasie, oraz samodzielnym montażu, zadzwoń lub napisz do nas!