Czy filtry nowej generacji są w stanie ochronić nas przed kolejną falą koronawirusa?

Nasze społeczeństwo jest coraz bardziej zmęczone pandemią koronawirusa, jednakże oczywiście jak na złość, została ogłoszona kolejna, trzecia już fala. Czy filtry nowej generacji są w stanie nas uchronić przed kolejną falą Covid-19? O tym dowiesz się już za chwilę!

Za mało danych na ostateczny werdykt

Co prawda nie ma jeszcze zbyt wielu naukowych dowodów na stuprocentową skuteczność filtrów, ale należy zauważyć, że właściwe filtry mogą wyłapać cząsteczki powietrza zawierające wirusy. Tak samo dobrze przemyślany system wentylacji może zastąpić zużyte powietrze w pomieszczeniu, zmniejszając w ten sposób ryzyko zainfekowania wirusem SARS-CoV-2.

Oczywiście, aby filtry i systemy wentylacyjne skutecznie ograniczały przenoszenie wirusa w powietrzu, muszą być odpowiednio zaprojektowane, zainstalowane i odpowiednio konserwowane. To tyczy się również okresowej wymiany filtrów, które mają za zadanie zatrzymywać wirusy i inne zanieczyszczenia.

Im bardziej zanieczyszczone powietrze, tym gorzej

Przykładem może być tutaj Śląsk. Na tym obszarze wirus rozprzestrzenia się o wiele szybciej niż w pozostałej części kraju.  Oczywiście jest to jedna z hipotez, z racji tego, że choroba rozprzestrzenia się szybko na obszarach o dużym zanieczyszczeniu powietrza. W końcu jednym z czynników dodatkowych może być też duże zaludnienie regionu.

Oczywiście powietrze, którym oddychamy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Pył, wirusy i bakterie przedostają się do naszych dróg oddechowych przez powietrze, co może powodować przeróżne infekcje.

Ponieważ SARS-CoV-2 mimo wynalezienia szczepionki jest nadal słabo rozpoznany, trudno jest jednoznacznie stwierdzić, który filtr jest wystarczający do wychwytywania cząstek wirusa unoszących się w powietrzu. Mimo to, filtry klasy HEPA są zdecydowanie najlepsze do tego typu zadań, z racji swojej dostępności, oraz możliwości przechwytywania zanieczyszczeń w powietrzu.

Zrzut ekranu 2021-04-08 o 10.32.34

Skrót HEPA ,,High Efficiency Particulate Air”, oznacza wysoko skuteczny filtr cząsteczkowy powietrza. Klasyfikacja filtrów zależy od ich zdolności filtracji – przykładowo filtr klasy H13 ocenia się na 99.95% skuteczności filtracji, podczas gdy klasa U17 (najwyższa półka tej klasy filtrów) jest zdolny do filtracji 99,999995% wszystkich zanieczyszczeń.

Przykładowo, najpopularniejsze filtry HEPA H13 znajdują zastosowanie w systemach wentylacyjnych, laboratoriach, szpitalach, przemyśle spożywczym i farmaceutycznym oraz w przenośnych oczyszczaczach powietrza. Technologia filtra HEPA pozwala zatrzymać cząsteczki o najmniejszych rozmiarach, co sprawia, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że zatrzymuje też koronawirusy.

Należy jednak pamiętać, że zamontowanie sporej ilości takich filtrów w naszym systemie wentylacji może nie być najlepszym pomysłem, ponieważ filtry HEPA charakteryzują się wymogiem odpowiedniego doboru wentylatorów i systemów wentylacyjnych tak, aby nie ograniczały przepływu powietrza. Dodatkowo ze względu na ich wysoką skuteczność konieczna jest regularna wymiana, ponieważ z czasem mogą one stać się siedliskiem wirusów i bakterii.
Dlatego też biorąc powyższe pod uwagę, można założyć, że sprzęt filtrujący, wyposażony w filtry HEPA pomoże ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusów w powietrzu. Szczególnie sprzęt z funkcją lokalnego wyciągu (który może być również wyposażony w filtr HEPA) może zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa w zamkniętych pomieszczeniach. Stosowane w miejscu pracy mogą pochłaniać substancje lotne, które z czasem tworzą zagrożenie dla ludzi przebywających w takim pomieszczeniu.

Jak dobrać odpowiedni sprzęt?

Jeśli jesteś zainteresowany poprawieniem swojego bezpieczeństwa, to warto pomyśleć nad zakupem odpowiednich filtrów. Z drugiej strony, jeśli nie masz pewności, czy Twój system wentylacji będzie w stanie zapewnić odpowiednie warunki dla filtrów nowej generacji, zawsze możesz do nas zadzwonić!

Nasi specjaliści pomogą Ci dobrać odpowiednie filtry bądź też zasugerować modernizację Twojego aktualnego sprzętu, abyś i Ty mógł odetchnąć z ulgą!