Energooszczędność filtrów powietrza- prawda czy fałsz?

Drogi Kliencie ! 
 
Panująca na niemalże całym świecie epidemia skłania nas do refleksji m.in. na temat jakości powietrza, którym oddychamy.
Dobro nasze i naszych bliskich motywuje nas do tego, by w życiu codziennym i zawodowym stosować rozwiązania ,  mające pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
Optymalnie dobrane filtry powietrza to jedno z tych rozwiązań, jednak planując ich wykorzystanie, warto zastanowić się nad tym czy maja one wpływ na zużycie prądu i koszty z tym związane.

Dlatego dzisiaj chcielibyśmy zastanowić się ,  czy i w jakim stopniu filtry powietrza mogą wpłynąć na optymalizacje kosztów związanych z poborem prądu. 

Kryteria , które bierzemy pod uwagę przy zakupie filtrów to zazwyczaj wymiary, klasa filtracji i przede wszystkim cena.
Niewiele osób przygląda się temu zakupowi w sposób globalny, biorąc pod uwagę cały cykl życia produktu oraz dodatkowe, poboczne koszty o których niewiele się mówi.
Oczywiste jest , że filtr o niskiej skuteczności i słabej jaskości szybko się zużywa ,  co tym samym wymusza częstsze wymiany , a także przyczynia się do ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z częstszą utylizacją zużytych materiałów eksploatacyjnych.
     Niewiele osób zdaje sobie  sprawę z tego jak ważny jest prawidłowy dobór filtrów powietrza, odpowiedni ich montaż oraz regularna wymiana. Zabrudzone filtry prowadzą do spadku ciśnienia i powodują zwiększenie oporu.
W tym miejscu warto podkreślić , że przy większych oporach utrzymanie stałego przepływu powietrza wymaga większego zużycia energii

A jak obliczyć koszt zużycia energii?

Zużycie energii elektrycznej wyrażane jest w kWh.
Aby obliczyć koszt jej zużycia należy zastosować wzór : 

gdzie :
q- strumień powietrza (m3/h)
Δp- spadek ciśnienia ( Pa)
t- czas pracy
η- przewidywana wydajność wentylatora 0,5 ( 50%)
Współczynnik korygujący dla obliczenia w kWh :1000

Pamiętajmy , ze filtry powietrza są częścią central wentylacyjnych .
Na nic nam najdroższe i najlepsze filtry , jeśli urządzenia nie będą pracować poprawnie .

Mądrze wykonana optymalizacja harmonogramów i nastaw przynosi korzystne dla instalacji oszczędności  , zarówno w zużycie energii  jak i w redukcję kosztów eksploatacji , a także poprzez minimalizację potrzeb zakupu filtrów, pasków czy mniejszego zużycia/występowania awarii urządzeń.

Firma KlimaSystem świadczy usługi w pełnym zakresie usług wentylacji. .
Jeśli potrzebujesz projektu, doboru urządzeń lub filtrów powietrza , świetnie trafiłeś.
Skontaktuj się z nami , a na pewno Cię nie zawiedziemy.