Jakość powietrza w miejscu pracy

Wyniki przeprowadzonych badań pokazują, że przeciętny mieszkaniec krajów rozwiniętych aż 90% swojego czasu spędza w pomieszczeniach zamkniętych. Z tego względu niezwykle ważne jest zapewnienie pracownikom odpowiedniej jakości powietrza w miejscu ich pracy. Okazuje się, że zanieczyszczenia występujące w środowisku wewnętrznym mogą mieć dużo większy wpływ na stan zdrowia, niż te występujące na zewnątrz. Jednym ze sposobów poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach pracy jest zastosowanie systemów wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych.
photo-1497366811353-6870744d04b2

Rodzaje zanieczyszczeń występujących w pomieszczeniach pracy

Wyróżnia się kilka rodzajów zanieczyszczeń występujących w środowisku wewnętrznym. Zaliczyć do nich należy m.in. zanieczyszczenia fizyczne takie jak: hałas, wibracje, promieniowanie jonizujące i elektromagnetyczne. Każde z nich może negatywnie oddziaływać na stan zdrowia człowieka, wywołując zaburzenia słuchu, zawroty i bóle głowy. W pomieszczeniach pracy mogą też występować zanieczyszczenia biologiczne w postaci kurzu, roztoczy, pleśni i grzybów, wywołujące astmę oskrzelową, nieżyt nosa, lub kaszel. Do trzeciej grupy zalicza się zagrożenia chemiczne np. związane z dymem tytoniowym oraz tlenkiem węgla.

Sposoby poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach pracy

Istnieje wiele metod poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach pracy. Najbardziej oczywista metoda polega na usunięciu źródła zanieczyszczeń. Źródłem tym najczęściej są zastosowane materiały budowlane i wykończeniowe, które emitują do otoczenia szkodliwe substancje. Przyjmuje się, że ilość tego rodzaju zanieczyszczeń wzrasta wraz z wiekiem budynku, w którym prowadzona jest działalność. Jest to związane z rosnącym poziomem zużycia urządzeń i materiałów. Drugi sposób poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach pracy to doprowadzenie większej ilości świeżego powietrza z zewnątrz. Do tego celu doskonale nadają się systemy wentylacyjne wyposażone w urządzenia wymuszające obieg powietrza. Aby tego rodzaju system działał skutecznie i wydajnie, niezbędne jest regularne czyszczenie kanałów wentylacyjnych, w których gromadzą się nieczystości. Zaleca się także umieszczenie w zamkniętych i wentylowanych pomieszczeniach laserowych drukarek oraz kserokopiarek. Kolejna metoda umożliwiająca redukcję poziomu zanieczyszczeń polega na oczyszczaniu powietrza znajdującego się w pomieszczeniach pracy za pomocą klimatyzatorów wyposażonych w filtry powietrza.

Klimatyzacja i jej wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniach pracy

Nowoczesne klimatyzatory to urządzenia typu split lub multisplit, w których występuje podział na jednostkę zewnętrzną umieszczoną poza budynkiem oraz jednostkę wewnętrzną montowaną w pomieszczeniach pracy. Jednostka wewnętrzna powinna być wyposażona w funkcję oczyszczania, która pozwala usuwać z otoczenia dym papierosowy, kurz, roztocza, a także zarodniki pleśni i grzybów. Zastosowanie różnego rodzaju filtrów pozwala także wychwytywać najbardziej szkodliwe dla zdrowia cząsteczki PM 2,5, które mogą przedostawać się do krwioobiegu człowieka. Aby system filtracji działał prawidłowo, niezbędne jest regularne serwisowanie instalacji przynajmniej dwa razy w roku. Dodatkowym atutem klimatyzacji jest zmniejszanie wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Warto pamiętać, że długotrwałe utrzymywanie się wilgoci sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Podstawową funkcją klimatyzacji jest obniżanie temperatury we wnętrzach, co wpływa na poprawę samopoczucia i wydajności pracowników, a także zmniejsza ryzyko omdlenia.
photo-1614447413576-b346c641c128

Klimatyzatory sufitowe w biurach

Klimatyzatory sufitowe, inaczej kasetonowe, to praktyczne i estetyczne urządzenia. Ich główną zaletą jest to, że nie zajmują dużej powierzchni, a zapewniają przy tym optymalny przepływ powietrza. Montowane są w przestrzeni sufitowej, częściej w biurach i obiektach użyteczności publicznej (wymagana wysokość pomieszczenia). Klimatyzatory sufitowe gwarantują wielostronny nadmuch powietrza. Wykazują pełną funkcjonalność, w tym chłodzenie, grzanie, wentylowanie, filtrację oraz osuszanie powietrza. Należy jednak pamiętać, że kaseton sufitowy wymaga odpowiedniej zabudowy, w tym podwieszanego sufitu.


Jeżeli zastanawiasz się jak odpowiednio przygotować warunki w swoim miejscu pracy, skontaktuj się z naszymi ekspertami, którzy pomogą dobrać odpowiedni system wentylacji, zapewniający komfort pracy na długie lata.