Obalamy mity związane z użytkowaniem klimatyzacji

Nie da się ukryć, że tematyka klimatyzacji jest coraz bardziej powszechna. Coraz więcej osób decyduje się na polepszenie swojego komfortu, decydując się na montaż urządzeń klimatyzacyjnych. Z tego powodu obalimy pewne mity związane z ww tematyką oraz prezentujemy realne fakty i korzyści dotyczące użytkowania powyższego systemu.

MIT 1 – Klimatyzacja to duży koszt

Korzystanie z klimatyzacji będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami, szczególnie w zakresie energii elektrycznej, jednak dobór odpowiedniego sprzętu może znacznie obniżyć Twoje koszty eksploatacji. To, że klimatyzatory są drogie, to mit, ponieważ średni koszt zainstalowania klimatyzacji to 3000-4000 zł, co na tak zaawansowane urządzenie nie jest wielkim kosztem. Jednocześnie kupując system w naszej firmie możesz liczyć na fachową pomoc w doborze mocy i wydajności klimatyzatora. Przejdźmy jednak do dalszych mitów!

MIT 2 – Klimatyzacja powoduje choroby

Chorobę tak naprawdę nie wywołuje zimne powietrze, ale to przez znajdujące się w nim mikroorganizmy możemy poczuć się gorzej. Dodatkowo częste zmiany temperatury otoczenia mogą osłabiać działanie ludzkiego układu odpornościowego, ale przefiltrowane i czyste powietrze z klimatyzatora nie powinno zawierać żadnych wirusów. Jeśli już jednak o zdrowiu mowa…

Zdrowie, a system klimatyzacji
Fakty

O ile odpowiednio utrzymasz sprzęt w odpowiedniej kondycji, czyli będziesz przeprowadzać regularne przeglądy i czyszczenie, to klimatyzacja nie ma prawa wpłynąć negatywnie na Twoje zdrowie i ludzi dookoła ciebie. Klimatyzator może nie tylko chłodzić powietrze, ale także odfiltrowywać pyłki, kurz i mikroorganizmy unoszące się w powietrzu. W końcu w dobie wszechobecnego smogu czyste powietrze jest wręcz wskazane dla naszego zdrowia.

Klimatyzacja może też temu zdrowiu oczywiście zaszkodzić, ale tylko w sytuacji, kiedy sprzęt ten nie jest regularnie czyszczony i odgrzybiany. Pomijanie tych czynności powoduje nagromadzenie się grzybów i bakterii w filtrach i kanałach wentylacyjnych, co może niekorzystnie wpływać na zdrowie i stan układu oddechowego. Jeżeli natomiast dbamy o klimatyzację w należyty sposób to możemy spać spokojnie.

Najlepiej regularnie serwisować swoje systemy klimatyzacji, korzystać z filtrów renomowanych filtrów i usług certyfikowanych do takich zadań fachowców. Nasi specjaliści z KlimaSystem są przeszkalani przy okazji wejścia na rynek każdego, nowego systemu klimatyzacji (w tym i również instalacje przemysłowe) więc zlecając to nam – nigdy nie ryzykujesz niepoprawnego serwisu!

Klimatyzacja to nie wentylacja

Głównym zadaniem klimatyzatora jest chłodzenie powietrza – zmiana jego temperatury i wilgotności. Nie dostarcza jednak świeżego powietrza, więc klimatyzator nie może zastąpić wentylacji. Naturalnie istnieje możliwość zamontowania sprzętu wyposażonego w klimatyzację i wentylator, jednakże takie systemy są zazwyczaj droższe.

Czy systemy klimatyzacji pomagają walczyć z Covid-19

Warto wspomnieć, że klimatyzator jest bardzo odpowiedni dla alergików, astmatyków, czy dla osób z przewlekłymi chorobami układu oddechowego. Dodatkowo klimatyzacje mogą być stosowane w pomieszczeniach, które wymagają dość czystego powietrza. Taka możliwość istnieje, ponieważ nowoczesny sprzęt może również działać jako oczyszczacz powietrza. Specjalny filtr może usuwać kurz, roztocza i pyłki. Ponadto mogą zapobiegać rozmnażaniu się bakterii i wirusów, więc taki dodatek będzie w sam raz, żeby po części walczyć z potencjalnym zarażeniem przez covid-19.

Czym warto kierować się przy zakupie klimatyzacji?

Na pewno nie warto kierować się ceną, bo niestety niskie koszty zakupu oznaczają zwykle system gorszej jakości, a przecież dobre klimatyzatory wcale nie są drogie. Przypominamy również, że podczas włączania klimatyzatora wszystkie drzwi i okna muszą być zamknięte, w przeciwnym razie zimne powietrze będzie mieszać się z ciepłym (w lato), przez co zużycie energii będzie większe.

Dodatkowo przed zakupem klimatyzatora sprawdź, czy na pewno kupujesz odpowiednie urządzenie do twojego domu/firmy, dlatego też jeśli potrzebujesz porady na ten temat, możesz skontaktować się z nami telefonicznie lub mailowo – nasi eksperci na pewno doradzą ci w wyborze odpowiedniego klimatyzatora oraz zaproponują optymalne rozwiązanie!

Jesteśmy do Twoich usług 😉