Wszystko, co musisz wiedzieć o klimatyzacji

Klimatyzacja cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza w okresie letnim. Jednak oprócz chłodzenia powietrza, potrafi je również ocieplać, a także jonizować. Te i inne ciekawostki związane z klimatyzacją dostępne są w poniższym artykule.

Czym jest klimatyzacja?

Klimatyzacja to proces, w którym powietrze zostaje poddane ciągłej obróbce. Ma on na celu uzyskanie odpowiednich parametrów powietrza w dziedzinie temperatury oraz wilgoci. Jeśli celem klimatyzacji jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w domu, bądź w samochodzie, określamy ją mianem klimatyzacji komfortu. Jeśli natomiast z klimatyzacji korzysta się w związku z wymogami technologicznymi, określamy ją klimatyzacją przemysłową.

Jakie są rodzaje klimatyzatorów?

Możemy je podzielić na stacjonarne oraz przenośne. Te drugie są głośniejsze oraz mniej skuteczne, natomiast ich zaletą jest niższa cena oraz mobilność. Warto jednak wiedzieć, że większą popularnością cieszą się klimatyzatory stacjonarne.

Klimatyzatory dzielimy na:

 • Klimatyzatory przenośne monoblokowe – osiągają moc do 3,5 kW. Konieczne jest, aby ciepłe powietrze było odprowadzane na zewnątrz, np. poprzez rurę harmonijkową. Ich zastosowanie znajdzie miejsce w małych pomieszczeniach oraz takich, z których korzysta się jedynie czasami.
 • Przenośny klimatyzator split – ma cechy podobne do klimatyzatora stacjonarnego, a także jest od niego mniejszy. Ponadto jest cichszy od klimatyzatora monoblokowego.
 • Stacjonarny klimatyzator monoblokowy – stosuje go się w pomieszczeniach o dużej powierzchni, rzadko w domach. Jego parownik montuje się wewnątrz budynku, natomiast skraplacz na zewnątrz. Klimatyzator ten może być zamontowany np. we wnęce okiennej.
 • Stacjonarny klimatyzator split – jego zaletą jest przede wszystkim komfort użytkowania, a także cicha praca. Sprawdzi się w małych, a także większych pomieszczeniach.
 • Klimatyzator multisplit – jest podobny do typu split z tym wyjątkiem, że możliwe jest podłączenie do sprężarki więcej niż jednego parownika. Sprawdzi się on w miejscu, w którym klimatyzacja ma być założona w kilku pomieszczeniach.

Dlaczego warto zainwestować w klimatyzację?

Założenie klimatyzacji w domu jest bardzo korzystne dla osób nielubiących wysokich temperatur, bądź gdy ich praca wymaga odpowiednich warunków termicznych. Istotne jest, że wysokie temperatury stanowią bardzo duże zagrożenie dla osób, które zmagają się ze schorzeniami kardiologicznymi, a także układu oddechowego. Dlatego tak ważna jest temperatura dostosowana do potrzeb danej osoby.

Ciekawe jest, że nowoczesne klimatyzacje są wyposażone w czujniki regulujące wilgotność powietrza, temperaturę i nawet stopień zanieczyszczenia. Dzięki takiemu klimatyzatorowi w domu znajduje się świeże powietrze. W lecie, gdy rzadko otwiera się okna takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne.

Równie ważna jest kwestia wilgotności powietrza. Odpowiednia wilgotność jest bardzo ważna dla osób, które cierpią na astmę. Nowoczesne klimatyzatory posiadają również możliwość jonizowania powietrza, dzięki czemu drobnoustroje oraz wirusy zostają zlikwidowane. Klimatyzatory oprócz obniżenia temperatury nadają się również do jej podwyższenia w czasie sezonu przejściowego.

Zalety klimatyzacji

Klimatyzatory najczęściej używane są podczas upałów. Ciekawostką jest, że odpowiednia temperatura wpływa korzystnie na nasze samopoczucie. Dzięki klimatyzatorowi powietrze w naszym domu będzie świeże, a także pozbawione nadmiaru wilgoci. Ponadto uzyskanie pożądanej przez nas temperatury odbędzie się w krótkim czasie. Warto dodać, że koszt zamontowania klimatyzacji na przestrzeni ostatnich lat zmalał, co jest dodatkową zaletą.

Jak konserwować klimatyzację?

Osoby, które posiadają klimatyzację powinny ją regularnie czyścić. Jest to ważne, ponieważ odpowiednio wyczyszczony klimatyzator nie tylko działa w sposób prawidłowy, ale jest zdrowy dla alergików. Co najmniej raz w tygodniu należy przetrzeć kurz gromadzący się przy wlocie i wylocie, które znajdują się na panelu gdyż zawiera on pełno roztoczy. Takie czyszczenie powinno odbywać się za pomocą wilgotnej szmatki. Nie można korzystać z jakichkolwiek rozpuszczalników, proszków, substancji lotnych, czy środków polerujących. Ich zastosowanie może doprowadzić nie tylko do uszkodzenia klimatyzatora, ale również dostać się do dróg oddechowych domowników.

Nie wolno zapominać o konserwacji części takich jak:

 • filtr klimatyzatora,
 • skraplacz oraz parownik,
 • taca skroplin,
 • przewody klimatyzacyjne.

Montaż klimatyzacji

Najlepszą decyzją będzie zamontowanie klimatyzacji w całym domu. Warto wtedy więc dokonać zakupu klimatyzatora kanałowego, bądź multisplit. Nie dojdzie wtedy do sytuacji, w której będziemy musieli zastanawiać się nad wybraniem pomieszczenia, w którym zamontujemy klimatyzator. Jeśli nie mamy jednak innej możliwości i musimy dokonać takiego wyboru, polecamy pomieszczenia takie jak:

 • sypialnia – odpowiednia temperatura z pewnością zwiększy komfort snu;
 • salon – w tym pomieszczeniu przebywamy dosyć często, oglądamy telewizję, czy przyjmujemy gości.

Wewnętrzny element urządzenia montuje się z reguły na ścianie pod parapetem (jeśli nie występuje pod nim kaloryfer) lub pod sufitem. Jeżeli w danym domu sufit jest podwieszany, możliwe jest np. zamontowanie klimatyzatora kanałowego nad podwieszeniem. Zaletą takiego klimatyzatora jest to, że nie musi się on znajdować w pomieszczeniu, które jest chłodzone. Podczas instalacji elementu wewnętrznego należy pamiętać, aby nie był on przykryty zasłoną, bądź meblem. Strumień chłodnego powietrza nie może być skierowany na osoby znajdujące się w pomieszczeniu. Najlepszym rozwiązaniem będzie gdy powietrze zimne będzie mieszać się z ciepłym pod sufitem.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł dostarczył Ci wiedzy, jakiej szukałeś/aś na temat klimatyzatorów. Klimatyzacja zarówno w domu, samochodzie, jak i w miejscu pracy jest bardzo korzystna, kiedy za oknem jest upał. Przestrzegając zasad jej czyszczenia, które zamieściliśmy w naszym artykule, z pewnością posłuży Ci ona na długie lata.

Jeżeli planujesz zakup klimatyzacji to skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy pomogą Ci dobrać odpowiednie urządzenie, oraz kompleksowo wykonają poprawną instalację od A do Z.