Jakie są skutki zainstalowania nieodpowiedniej wentylacji w budynku ?
Wszyscy wiemy, że proces oddychania polega na wymianie gazów. Pobieramy tlen, a wydychamy dwutlenek węgla . Aby odpowiednio funkcjonować, każdy człowiek musi zużyć 20 do 35 metrów sześciennych świeżego powietrza. Jeśli te warunki nie zostaną spełnione, użytkowanie danego pomieszczenia nie przyniesie żadnych korzyści zdrowotnych , a wręcz przyczyni się do wielu chorób i powikłań.
Zużyte powietrze to przede wszystkim dwutlenek węgla. W wydychanym powietrzu jego stężenie wynosi około 4%. Kiedy przebywamy w danym pomieszczeniu, nasza wymiana oddechowa powoduje, iż zwiększamy w nim zawartość dwutlenku węgla
Załóżmy, że znajdujemy się w pomieszczeniu o średniej zawartości tlenu (ok.20 metrów sześciennych) , dodatkowo bez wentylacji. Nasz organizm już po godzinie będzie odczuwać skutki niedotlenienia, a objawy zmęczenia i bólów głowy pojawią się po 4 godzinach. Po 8 godzinach stężenie dwutlenku węgla sprawi, że z powodu ciągłego wdychania zużytego już powietrza w znacznej mierze osłabi się nasza zdolność myślenia.
Oczywiście na pierwszy rzut oka nie wydaje się to takie poważne, jednakże musimy tu zaznaczyć, że dyskomfort spowodowany brakiem odpowiedniej wentylacji często doprowadza do irytacji bądź też pogorszenia samopoczucia, a także (z powodu takiej a nie innej sytuacji związanej z epidemią) powoduje zwiększenie ryzyka zarażenia covid-19.
Wiele osób myśli, że klimatyzacja będzie skuteczna , kiedy zachodzi potrzeba ,,wymiany” powietrza w danym budynku. Niestety nie jest to prawda, ponieważ tego typu urządzenia mają na celu utrzymanie właściwych parametrów fizycznych powietrza (w tym temperatury i wilgotności), zwykle bez wpływu na jego skład.
Klimatyzatory służą głównie do chłodzenia powietrza latem, a zimą mają za zadanie również ogrzać pomieszczenie i nie są w stanie wymienić powietrze w danym pomieszczeniu. Dlatego przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu zwykle nie zapobiega zmęczeniu i senności spowodowanej nadmiernym nagromadzeniu się dwutlenkiem węgla.
Jak więc zrobić to dobrze?
Celem wentylacji jest spełnienie wymagań dotyczących jakości powietrza dla stałych lub tymczasowych użytkowników budynków lub pomieszczeń. Dlatego też wymiana powietrza w budynkach użytkowych powinna być tak zaprojektowana i wykonana, aby w każdym pomieszczeniu zapewniono odpowiednie warunki temperatury i wilgotności zgodnie z jego przeznaczeniem, a przebywającym w nim ludziom zapewniono odpowiednie warunki sanitarne.
Projektując system wentylacji obiektu użyteczności publicznej, należy dostosować go do specyfiki obiektu i wymagań danej instalacji. W budynkach o przeznaczeniu biurowym wentylacja mechaniczna jest zwykle standardem i opiera się na wyposażeniu takim jak centrale wentylacyjne.
Jeżeli nie wiesz jaki system wentylacji będzie u Ciebie najodpowiedniejszy to Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami z KlimaSystem, którzy szybko i sprawnie dobiorą odpowiedni projekt do Twoich potrzeb.