Czy zamiana filtrów kieszeniowych na filtry HEPA poprawi jakość powietrza i ochroni nas przed wirusami?

Filtry kieszeniowe dzielimy na wstępne G4 (ISO Coarse) i dokładne M5 (ePM10); F7 (ePM2.5) oraz F9 (ePM1). Rolą filtrów wstępnych jest usuwanie większych zanieczyszczeń widocznych gołym okiem natomiast filtry dokładne są odpowiedzialne za ochronę naszego zdrowia przed zanieczyszczeniami, które mogłyby dostać się przez drogi oddechowe do układu krwionośnego.

Ale co z wirusami i bakteriami, jak powinniśmy się przed nimi chronić? Jaki filtr jest odpowiedni?

W tym celu idealnym rozwiązaniem są filtry EPA, HEPA i ULPA, które stanowią doskonałą barierę dla tego rodzaju zanieczyszczeń.
Jest jeszcze jeden ważny aspekt o którym nie powinniśmy zapominać, a mianowicie to, że filtry HEPA bardzo łatwo ulegają zanieczyszczeniu i w związku z tym może mieć miejsce ta sama sytuacja, którą opisaliśmy w przypadku filtrów wstępnych, bez odpowiedniej sekwencji filtrów umieszczonych przed filtrem HEPA możemy doprowadzić do tego, że częstotliwość wymian filtra HEPA znacznie przekroczy nasz budżet.

Dlatego odpowiadając na pytanie: nie powinniśmy stosować filtrów HEPA zamiennie z filtrami kieszeniowymi, ale jako trzeci i ostatni element naszej sekwencji, który ochroni nasze zdrowie np. przed wirusami wywołującymi COVID-19.
Alternatywnie możemy również zaoferować Państwu filtry kompaktowe w wyższych klasach filtracji, które mogą również przyczynić się do lepszej ochrony naszego zdrowia.

W celu zapoznania się ze szczegółami naszej oferty zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.