Czy zmiana klasy filtracji z G4 (ISO Coarse) na F7 (ePM2.5) spowoduje lepszą ochronę przed zanieczyszczeniami?

Czy zmiana klasy filtracji z G4 (ISO Coarse) na F7 (ePM2.5) spowoduje lepszą ochronę przed zanieczyszczeniami?Zacznijmy od wyjaśnienia czym są filtry w klasie G4 (ISO Coarse) i F7 (ePM2.5) oraz jakie są ich podstawowe zadania?
Filtr G4 (ISO Coarse) jest również nazywany filtrem wstępnym, co oznacza, że w systemach HVAC jest montowany jako pierwszy przy wlocie i to ten filtr również jako pierwszy ma kontakt z powietrzem, które jest pobierane z zewnątrz. Jak doskonale wiemy powietrze, które jest na zewnątrz i trafia bezpośrednio do systemów wentylacyjnych jest bardzo zanieczyszczone. W skład zanieczyszczeń wchodzą takie elementy jak liście, pyłki z drzew, drobne owady, cząstki stałe, grzyby, pleśnie, bakterie i wirusy.

Głównym zadaniem pierwszego filtra G4 (ISO Corse), który znajduje się w naszej sekwencji jest wychwycenie największych zanieczyszczeń, które możemy dostrzec gołym okiem czyli liści, owadów czy pyłków z drzew. Kolejnym filtrem w naszej sekwencji, który jest zamontowany w instalacji HVAC jest filtr dokładny F7 (ePM2.5) lub F9 (ePM1.0). Zadaniem tego filtra jest wychwycenie cząstek, które nie są widoczne gołym okiem i trafiają przez nos, usta, gardło płuca do naszego krwiobiegu. Odpowiednia budowa filtra zaczynając od struktury materiału poprzez np. długość kieszeni w przypadku filtra kieszeniowego lub wielkości, grubości i ilości plis w przypadku filtra kasetowego powoduje zatrzymanie tych szkodliwych dla człowieka zanieczyszczeń.

Odpowiadając na pytanie, które zadaliśmy sobie na początku artykułu, to powinniśmy pomyśleć co stanie się z naszym filtrem dokładnym jeżeli zamontujemy go na początku sekwencji i następnie w drugim etapie zamontujemy również filtr dokładny?

Jako, że struktura materiału filtra o wyższej klasie F7 (ePM2.5) lub F9 (ePM1.0) jest bardziej ścisła to o wiele lepiej wychwytuje wszelkie zanieczyszczenia. Jeżeli zamontujemy taki rodzaj filtra na wlocie do naszej sekcji to z pewnością zatrzyma on wszystkie duże i małe zanieczyszczenia, ale co stanie się z naszym filtrem jeżeli po kilku dniach „ciężkiej i dokładnej pracy” wychwytywania liści i pyłków z drzew? Filtr się zanieczyści do tego stopnia, że bardzo wzrośnie punkt spadku ciśnienia, przez co system HVAC będzie zmuszony do intensywnej pracy przy jednoczesnym wyższym zużyciu energii elektrycznej. Z tego powodu nie zalecamy zamiany filtrów z G4 (ISO Coarse) na F7 (ePM2.5) lub F9 (ePM1.0) przy wstępnej fazie filtracji ponieważ konieczne będzie zwiększenie częstotliwości wymian filtrów wstępnych.